דולה

  

מהי דולה?

דולה תומכת לידה היא אשת מקצוע מוסמכת, אשר מדריכה ומלווה את היולדת באופן רצוף מרגע ההתקשרות בתקופת ההריון, בזמן הלידה ועד לאחריה- דולה לאחר לידה. הדולה בעלת הכשרה, ידע וניסיון המאפשר הכנה ללידה, הבנה אמון ותמיכה מלאה ביולדת ומעניקה לה ידע, בטחון והכרה בחשיבות חווית לידה טובה עבור שני בני הזוג.

 

 

הדולה מאפשרת ליולדת  למצוא את הכוחות להיות בלידה

 

 

 

תפקידי כדולה יוצרת חווית לידה

ללוות אותך לאורך הלידה באופן אישי. להעניק לך היולדת את הניסיון ואת חוכמת השבט, בשקט ובביטחון מרגיע בזמן הצירים  ובמהלך הלידה. לתת מענה לפחדים, לרגשות ולתחושות העולים וצפים.

 

טרם הלידה אסייע לך להתמודד עם הכאב במגוון דרכים. אציע אלטרנטיבות טיפוליות לשחרור פחד והרפיית מתחים בזמן לידה. כיצד לבצע  תנוחות לידה המסייעות במניעת חתך וכיצד להימנע מ"מפל התערבויות"  שיגביר את הסיכוי ללידה קלה וטובה יותר.

 

אני כדולה לא מחליפה את ליווי בן הזוג אלא מאפשרת לו להיות בלידה יחד אתך משוחרר ממטלות מלחצים .ויוכל להתפנות אליך לחזק ולהתרגש יחד אתך מהתרחשות הנס שבהבאת ילדם לעולם. אני מאמינה שליווי רצוף הוא חשוב ומשמעותי ליולדת ולאב לעתיד. בתקופה שלקראת הלידה עם כל השינויים המתחוללים סביבך, התמיכה אותה אני מציעה לאורך ההריון בלידה ולאחר הלידה מאפשרת קשר יציב ומתמשך, אוזן קשבת לשאלות, לייעוץ להבנות ואני אעשה הכל על מנת שתגיעו לחווית לידה טובה.

 

דולה מתאימה לכולם ומומלצת כמכינה ומלווה ללידה!

לעיתים בן הזוג לא הגיע, לא נכנס לחדר לידה (הוא בחו"ל, איש ביטחון שמשרת רחוק, יולדת השומרת נגיעה). אם חד הורית זוגות חד מיניים 

 

מיילדת שמחלקת את זמנה בין שאר היולדות/ מיילדת שמחליפה משמרת סמוך ללידה. במקרה זה הדולה מכירה אותך עוד לפני הלידה, את החוזקות, החולשות והרצונות לקראת הלידה ומודעת לצרכיך, למצבי הרוח , לשינויים ולתחושות שעוברות עליך. אהיה לצדך לאורך כל הדרך עד סיום הלידה. גם אם הלידה תמשך שעות ארוכות. אסייע לך כאשר תקבלי משככי כאבים בלידה, או שתחליטי ללדת עם אפידורל מצב אשר מגביל את התנועתיות העוזרות לתינוק לרדת ולהתברג באגן. (וכאן תפקיד הדולה ביצירת תנאים טובים כדי שהלידה תתבצע  באופן הטבעי ביותר). 

 

בן זוגך יוכל לצאת להתאוורר ולהחזיר לעצמו כוחות כמו כן, לאחר הלידה מאפשרת לו לקחת את התינוק(ת) לתינוקייה בראש שקט ולדעת שבת זוגו לא לבד.

 

אני נמצאת למענך להעצים אותך ברגעי שיא בחייך, לקראת המפגש הראשון ובקבלה מלאת אור ואהבה לקבל את הנולד המגיע לעולם ...אליך.

 

הדרכה וליווי ללידה מתאים לכל לידה גם כשמדובר בלידה  שנייה, שלישית , בלידה טבעית ואפידוראלית בלידה קיסרית וכחוויה מתקנת.

 

 

עבור שירותי ליווי דולה מקבלים החזרים מקופת חולים מכבי שלי וכללית פלטיניום

בין 50%-75% כל אחת על"פ הביטוח הרפואי שלה

 

 

ניסיוני  כדולה:

החל מאז היותי צעירה מאוד עוד בית אימא .• תמיד גיליתי סקרנות בהריון ולידה וליוויתי חברות ובנות משפחה  .• מאז שהחלטתי שזה ייעודי בחיים , למדתי , התמקצעתי והתנסיתי  מאז  שנת 2009 ועד היום אני משמשת בזכות ובאהבה גדולה כדולה "מדריכה ומלווה ללידה".• בכל לידה אני חשה  חוויה ערכית ורוחנית ובהתרגשות רבה אני עדה כל פעם מחדש לעוצמה בהגעת חיים ועם תחושה של  שותפות לבריאת העולם.• לאורך הלידות הרבות אותן ליוויתי ראיתי את כוחה של יצירת חווית לידה טרם הצירים, בניהם, בזמן הלידה ועד כמה היא יעילה ומועילה

 

נעשו מחקרים ע"י ד"ר מרשל קלאוס וד"ר ג'והן קנל, עיקרי ממצאי המחקר הראו כאשר יש נוכחות של דולה בלידה :

עשויה לקצר את אורך הלידה. משפרת את התחושות של היולדת בלידה. מפחיתה את הסיכוי  לסיבוכים והתערבויות. מפחיתה סיכוי לניתוח קיסרי ב50% .מורידה את השימוש במשככי כאבים ובאלחוש אפידוראלי. מסייעת לאב לשתף פעולה בביטחון .• מגבירה את הצלחת ההנקה. מורידה את הסיכוי לדיכאון שלאחר לידה מצב (אליו מגיעות בין 15% ל 22% מהיולדות).

 

ד"ר ג'והן קנל הוכיח שתמיכת דולה בשעת לידה באופן שגרתי היה חוסך למערכת הבריאות כסף רב. לדבריו: "התועלת אותה מביאה הדולה ללידה היא גדולה וחשובה, אינה מזיקה אינה ממכרת ואין לה תופעת לוואי".

 

 

דולה בעבר והיום

המילה דולה באה  מהשפה היוונית, משמעותה  אישה למען אישה.

 

פעם היולדת הייתה מוקפת בנשות השבט ובזמן הלידה כולן היו בשבילה ולמענה. לכל אחת מהנשים היה תפקיד: אחת מיילדת, שנייה הכינה צמחי מרפא להקלה על הכאבים ולזרוז לידה. שלישית הכינה מגבות חמות.

 

רביעית עשתה עיסוי  לרגלי היולדת. חמישית עיסתה את הגב התחתון ותמכה בכתפי היולדת  כשכרעה ללדת. בדרך זו  שבט הנשים חיבק והעצים את היולדת.

 

היום בתקופה מודרנית זו כשכל הריונית בביתה ולא תמיד בסביבה משפחתית, כאשר יש בחירה של נשים ללדת לבד או ללדת בחדר לידה. לצד ההתרגשות והשמחה בהבאת ילד לעולם ישנו הפחד סביב הלידה מכל מיני סיבות. יולדות רוצות ללדת מהר  לסיים  ולחזור הביתה.

 

היום יש אותנו הדולות המחזקות תומכות ומטפלות ביולדת עוד בזמן ההריון עד להחלת הצירים ולאורך כל זמן הלידה ולאחריה. מקצוע הדולה התפתח מאוד לפני מספר שנים. לנשים יש יותר מודעות לגבי הלידה ואיך הן רוצות להביא את התינוק לעולם. אנו מודעות לכך כאשר מצויה נוכחות נשית בזמן הלידה, היולדת יותר רגועה ונינוחה ומגיעה ללידה טובה יותר.

 

 

 

 

 

דולה
דולה